Obozowe wspomnienia z Kętrzyna

Jesteś tu: » Strona główna » Obozowe wspomnienia z Kętrzyna

Obozowe wspomnienia z Kętrzyna

W dniach 19.09 – 23.09. 2016 roku uczniowie klasy IIB wraz z wychowawcą p. Renatą Sadowską i opiekunami p. Adamem Januszem Skierskim i p. Marzeną Twarogowską uczestniczyli w obozie szkoleniowym Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.

W ramach porozumienia Komendant CSSG umożliwił naszym uczniom korzystanie z obiektów szkoleniowych takich jak: strzelnica, obiekty sportowe, sale szkolenia specjalistycznego i place ćwiczeniowe. Realizując program w porozumieniu z Komendantem CSSG w Kętrzynie tegoroczny obóz klasy o profilu wojskowym naszego liceum odbył się pod kryptonimem „Rubież 2016”. Cele takiego szkolenia są zawarte w trzech obszarach: edukacyjnym, wychowawczym i adaptacyjnym. W ramach edukacji uczniowie realizują tematy, które w sposób efektywny nie mogły być zrealizowane w czasie roku szkolnego, uzupełniają i doskonalą nabyte umiejętności, a także sprawdzają swoją wiedzę. W ramach wychowawczych integruje się środowisko szkolne ze środowiskiem mundurowym oraz kształtuje postawy obywatelskie i patriotyczne. A cele adaptacyjne służą m.in. do przystosowania młodzieży w czasie pobytu do życia w oparciu o regulamin straży granicznej.

Młodzież naszej szkoły w ramach harmonogramu szkolenia uczestniczyła w następujących zajęciach:

• Zajęcia teoretyczne ukazujące postępowanie kwalifikacyjne wobec kandydatów do służby w Straży Granicznej
  • Praktyczny test sprawności fizycznej kandydatów do służby w Straży granicznej
  • Zajęcia z musztry indywidualnej i zespołowej
  • Zajęcia teoretyczne z oznakowania i przebiegu granicy lądowej zewnętrznej i wewnętrznej
  • Zajęcia praktyczne z technik interwencji
  • Zajęcia praktyczne  ze strzelania z pistoletu pneumatycznego
  • Zajęcia praktyczne z wyposażenia indywidualnego funkcjonariusza do służby w różnych warunkach oraz zapoznanie uczniów z przykładowym odcinkiem granicy państwowej, a także z historia i zabytkami regionu
  • Zajęcia praktyczne  z technik kryminalistyki stosowanych w SG
  • Zajęcia praktyczne z terenoznawstwa – marsz według mapy

Organizacja dnia szkoleniowego zaczynała się od pobudki i zaprawy porannej, a kończyła, jak to przystało na wojsko ciszą nocną. Zajęcia zaplanowane w harmonogramie odbywały się do godziny 14.50. Po tym czasie młodzież zasługiwała na czas odpoczynku oczywiście po uprzednim zregenerowaniu sił smacznym obiadem.

Obóz szkoleniowy wypełniły nie tylko zajęcia przedmiotowe ale również czas wolny spędzony w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie naszego Liceum mieli okazję odbyć rejs Szlakiem Łabędzim po jeziorze Niegocin, zwiedzili kwaterę Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży. Zobaczyli zabytkowe mosty w Stańczykach oraz mogli przenieśćsię w czasie i zobaczyć jak kiedyś żyły i funkcjonowały plemiona Galindów.

Na zakończenie całego obozu uczniom klasy IIB zostały wręczone pamiątkowe certyfikaty poświadczające udział w szkoleniu. Wręczał je opiekun Straży Granicznej st. chor. sztab. Jarosław Ged. Wychowawcy będący z naszą młodzieżą na obozie obserwując poczynania uczniów postanowili przyznać dodatkowe wyróżnienia i dyplomy w następujących kategoriach:

• „Urocza Marusia” – Natalia Sadowska
  • „Obozowy Zdolniacha” – Adrian Kapela
  • „Sportsmen” – Robert Rogowski”
  • „Sportsmenka” – Marlena Szczepkowska
  • „Obozowy Łasuch” – Adrian Kluczewski
  • „Obozowy Detektyw” – Paulina Murawska

Dodatkowym wyróżnieniem były dyplomy w kategorii strzelania z broni pneumatycznej dziewcząt i chłopców. W kategorii dziewcząt:

1. Karolina Skowyrska
  2. Oliwia Antkowicz