Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Bieżuniu

Wycieczka do Zakopanego

Od 21 do 26 maja młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Bieżuniu brała udział w wycieczce szkolnej do Zakopanego. Była to grupa 23 uczniów klas pierwszych i drugich, nad którymi opiekę sprawowały: p. Marzena Twarogowska, p. Katarzyna Janulewska – Śliwczyńska i p. Ewa Zalewska. Sześciodniowy wyjazd obfitował w atrakcje, a harmonogram zaplanowanych zajęć był bardzo bogaty.

Pierwszym miejscem, jakie odwiedzili uczestnicy wycieczki było Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia obozu, w bezpośredni sposób przekonać się, w jakich warunkach przebywali więźniowie za czasów okupacji niemieckiej. W kolejnych dniach odbyły się dwie wycieczki górskie, podczas których uczniom towarzyszył również przewodnik tatrzański dzielący się z nimi swoją wiedzą na temat przyrody i miejsc, które odwiedzali. Było to Morskie Oko oraz Dolina Kościeliska, w której grupa chętnych mogła wejść z Wąwozu Kraków do Smoczej Jamy i poznać, choć w namiastce, tatrzańskie jaskinie. Aby odpocząć po wycieczkach górskich młodzież mogła skorzystać z dobrodziejstw wód geotermalnych i w tym celu udała się do Aqua Parku w Zakopanem, a kolejnego dnia do Chochołowskich Term.

Zwiedzanie obejmowało również ważne miejsca w samym Zakopanem. Uczniowie poznali z bliska Wielką Krokiew, na którą wjechali kolejką linową. Podobnie kolejką linową z Polany Szymoszkowej dostali się na grzbiet Gubałówki, skąd podczas niedługiego spaceru mogli podziwiać panoramę Zakopanego. Młodzież odwiedziła również Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, kościół znany z tego, że wybudowany został jako votum dziękczynne górali za uratowanie życia Jana Pawła II. Nie mogło zabraknąć podczas wycieczki do Zakopanego odwiedzin uczniów naszej szkoły w innym kościele. Przy kościółku na zabytkowym Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku znajduje się grób Władysława Orkana, patrona bieżuńskiego liceum. Uczniowie zapalili na nim znicze.

Ponadto, aby dopełnić poznawanie walorów przyrodniczych Podhala, młodzież zwiedziła również nowo otwarte Centrum Edukacji Turystycznej. W nowoczesnej, multimedialnej formie twórcy centrum pokazali charakter geograficzny tego regionu łącząc go z edukacją na temat właściwego zachowania się turystów na szlakach górskich.

W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się jeszcze w Krakowie. Tam odwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, wawelską katedrę i przeszli trasą zwiedzania Grobów Królewskich. Kraków pożegnał młodzież hejnałem z wieży w Bazylice Mariackiej.

Wycieczka była bardzo udana i na pewno na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.