Spektakl "Fahrenheit 461" w Studio Buffo

Dnia 24 października nasza szkoła zorganizowała wyjazd do teatru „Studio Buffo” w  Warszawie na spektakl w języku angielskim pt. „Fahrenheit 461”. Scenariusz sztuki oparty został na podstawie dystopijnej powieści Raya Bradbury'ego z roku 1953.

Akcja książki rozgrywa się w świecie, gdzie krytyczne myślenie, czytanie książek i ich posiadanie są zakazane. Ich usuwaniem zajmują się specjalnie wyselekcjonowani i wyszkoleni strażacy, a znalezione przez nich książki zostają spalone. Jednym ze strażaków jest główny bohater – Guy Montag – będący zagorzałym przeciwnikiem literatury i strażakiem z pokolenia na pokolenie. Wszystko się zmienia w momencie, gdy Guy poznaje Klarysę, swoją sąsiadkę. Podczas ich pierwszej rozmowy Klarysa zadaje mu pytanie: „Czy jest pan szczęśliwy?”. Wówczas następuje przełom w życiu bohatera oraz zachwianie jego światopoglądu. W strażaku dokonuje się przełamanie wcześniejszych oporów i odważne zadawanie sobie pytań dotyczących świata, w którym żyje. Okazuje się, że Montag od dłuższego czasu zbiera i czyta książki, powoli dojrzewa do tego, że bez nich ludzie są pustymi ciałami, nieposiadającymi duszy, którą im z powodu ich braku amputowano. Montag planuje bunt, by przeciwstawić się systemowi, w którym żyje.

Wizyta w teatrze była dla nas pewnym wyzwaniem językowym, ponieważ cały spektakl był wyłącznie w języku angielskim. Brytyjscy aktorzy przedstawili temat sztuki w sposób bardzo plastyczny, oddziałując na zmysły odbiorców, co ułatwiło nam pełniejsze zrozumienie treści. Pomimo bardzo surowej scenografii, spektakl spełnił nasze oczekiwania i wyszliśmy z teatru zadowoleni.

Kolejnym etapem wycieczki był przejazd do galerii „Arkadia” na seans filmowy w języku angielskim. Podzieliliśmy się na dwie grupy: część z nas wybrała film katastroficzny „Geostorm”, natomiast druga grupa obejrzała film kryminalny „ Pierwszy śnieg”.

W wycieczce brało udział 23 uczniów, głównie z klas językowych. Wróciliśmy z wycieczki o ok. 22.00, trochę zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenie.